Birgi Kasabası

Birgi Kasabası

İzmir'in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi köyü 5 Bin yıllık tarihe sahip olup ulu ağaçların süslediği caddeleri, tarihi evleri ve kutsal kabul edilen topraklarıyla turistik bir beldedir. Ödemiş'e sadece 9 km uzaklıkta yer almaktadır.

Gölcük

Gölcük

Ödemiş'i çevreleyen Bozdağlar'da bulunan Gölcük yaylası, gölü ile de ünlüdür. Göl, çevresi çam ormanları ile kaplı yaylanın tam ortasındadır. Nefis havası, konaklama tesisleri ile spor kulüplerinin de kamp yeri olarak kullandığı Gölcük tam anlamıyla bir doğa cennetidir. Ödemiş'e ise 18 kilometrelik mesafede olan Gölcük Gölü' nün denizden yüksekliği yaklaşık 1100 metredir ve tektonik hareketlerle oluşmuştur. Yayla yaz aylarında serin olması bakımından çok fazla ilgi çekmektedir.

Bozdağ

Bozdağ

"Ege'nin Alpleri" olarak adlandırılan Bozdağlar, Küçük Menderes ile Gediz ovaları arasında doğu-batı yönünde 170 km boyunca uzanır ve pek çok endemik bitkiye ev sahipliği yapmaktadır. Meşe ve çam ormanları içinde kurulan Bozdağ Mahallesi, yemyeşil doğası, tertemiz havası ve suyu ile bir yeryüzü cennetidir. Bu orman içindeki Mermeroluk mevki ve kaynak suyu çeşmesi önemli bir rekreasyon alanıdır. Yayla, kış aylarında kayak merkezi ile ilgi görürken yıl boyunca dağcıların ve doğa severlerin uğrak noktası niteliğindedir. Ayrıca iklim şartlarının uygunluğu, Bozdağ'ı Türkiye'nin önemli yamaç paraşütü merkezlerinden biri hâline getirmektedir. Bozdağ Yaylası Ödemiş'e sadece 28 km. mesafededir.